Prvo, kada smišljate domenu, morate znati točno za što ćete ju koristiti i što će se pod njom nalaziti. Kada sam prvi puta htio napraviti portal o kontracepciji i spolnim bolestima, nisam znao kako bi ga nazvao. Sve sa sex, seks je bilo zauzeto ili nije odgovaralo pravom nazivu. I tada je nastao Edusex. Kada mi je pala na pamet ideja kako bi svi mogli anonimno pisati na Internetu i kukati, prijavljivati druge, nastala je Tužibaba.
Od mogućih kombinacija Pravo govora, sloboda govora, dajte im da pišu, kukanje.com i sl. najbolji opis je dala domena Tužibaba. Kada sam pokrenuo ovaj blog, jer bi htio nešto napisati s vremena na vrijeme, smišljao sam naziv. Nije mi se dalo stjepandumancic.com jer je preeeedugačko, pa sam htio nešto normalnije, kraće, pamtljivije i nešto s čime se ne bi po značenju isticao od drugih. Internaut 🙂 Svi surferi su i Internauti, samo drugi naziv.
Teško je naći domenu kvalitetnog naziva, no mogu se pronaći. Ovdje imamo par alata kako bi Vam pomogli oko pronalaska tražene domene.
- Dislexicon – ubacite riječ koja Vas zanima i Dislexicon će dodavati prefikse, sufikse ili oboje ali enleskih riječi. Npr. upišete “internaut”, izbacit će Vam Supernaut, gastronaut, nautibus i sl.
- JustDropped – na ovoj stranici pretražujete domene koje se više ne koriste, tj. koje su nedavno istekle. I može se doći do zgodnih domena. No morate se registrirati i servis je besplatan dok god Vam ne treba jaaako puno informacija. Ovo što je besplatno, taman je bilo dovoljno za moje potrebe.
- Word Mixer – ovaj alat Vam doslovno smiješa riječi. Možete zadati neke riječi koje želite izmiješati i on odradi posao. Zadao sam dvije riječi: “pappa” i “net” i dobio sam slijedeće: “appane, netappa, nepapa, peat” i sl. Nije nešto konkretno, no možete vidjeti Vašu potencijalnu domenu iz više kuteva. Možda i dobijete kakvu ideju 🙂
- DomainsBot – Vam odmah provjerava kakvo je stanje sa traženom domenom i pošto dođe ukoliko je na aukciji
- PC Names – “on the fly” provjerava status domene i možete odmah vidjeti whois i ostale informacije
- Name Boy – kombinira dvije riječi koje upišete u text box. Inter + naut daje rezultate kao “internautopia, medicoaut, net-internaut” i sl.
- Rhyme Zone – zgodan alat koji Vam može ispisati sve riječi koje se rimuju sa Vašom zadanom riječi ukoliko se ona nalazi u njihovoj bazi podataka. Dakle, eng. riječi morate koristiti.
- Doman Hacks – izbacuje rješenja kombinirana sa sufiksom zemlje. Npr. upišem pojam Internaut i dobijem moguća rješenja: “http://intern.au/t/” ili “http://inter.na/ut/”
- Dotomator – web 2.0 generator naziva. Samo kliknite “Generate” i kada Vam se nešto svidi onda kliknete “Check availibility” i to je to:)
- HotNameList – svaki dan Vam izbacuju .com domene sa svakojakim nazivima koje se vežu na razne korisničke pretrage. Vrlo zanimljivo i bacite oko ukoliko tražite .com domene na eng. jeziku.
Još nekoliko savjeta:
- prije nego što odaberete domenu, odite na Google i utipkajte svoju buduću domenu. Zašto? Znate kada nešto utipkate u Google i on kaže “Jeste li mislili ……?”. Što znači da Google smatra Vašu buduću domenu greškom. Jel me pratite? Nažalost, veeelika hrpetina ljudi traži stranice tj. dolazi na stranice tako da utipka u Google npr. Internaut.com.hr i tek ONDA dolazi na stranicu. E problem je ukoliko Vas Google smatra greškom, takvim korisnicima će preporučiti nešto drugo i neće Vam posjetitelji doći na stranicu. (Nadam se da sam jasan)
- pogledajte na Googleu kako će rangirati Vaša buduća stranica. Ako imate u nazivu nešto sa MySpace, mislim da nemate šanse se probiti do vrha ili približno tome na pretragama. Pažljivo birajte svoje domene.
- još jedan od savjeta je ako već kupujete domenu naziva npr. Internaut, predlaže se da kupite i domene koje se nalaze u množini (Internauti) ! No ipak smo mi u Hrvatskoj i preskupo je imati hrpu domena radi straha da će Vam je netko zakupiti
DomainsBot i PC Names upućuju na istu domenu, greška?
Hvala na informativnom članku.
Korisno 🙂
Brdo korisnih informacija…,ali i prema mojim nekim istrazivanjima dugacke i iritirajuce domene prolaze (zbog znatizelje naravno) 🙂
Na čemu su bazirana istraživanja? Kako si sprovodio istraživanje?